Zarzuty dla prezesa łódzkiego MPK


Zarzuty żądania prawie miliona złotych łapówek i przyjęcia części tej kwoty przedstawiła w czwartek łódzka prokuratura prezesowi MPK-Łódź Krzysztofowi W. Prawdopodobnie chodzi o sprawę przetargów na budowę Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. Prokuratura jednak nie potwierdza tej informacji.

Rok temu cudem przeżył katastrofę śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pod Wrocławiem. Powiedział sobie, że musi stanąć na nogi. Dziś Andrzej Nabzdyk spieszy się bardziej niż przed rokiem. Do krakowskiego sądu wpłynął pozew córki Lecha Wałęsy, Anny, o ochronę dóbr osobistych przeciwko spółce "Arcana", wydawcy książki o Lechu Wałęsie. W ostatnim dwudziestoleciu znacznie poprawiło się samopoczucie Polaków - umocniły się emocje pozytywne, a osłabły negatywne; co trzeci Polak uważa się za szczęściarza, co szósty - za pechowca, wciąż jednak największa grupa badanych - ponad połowa - uważa, że w ich życiu "różnie bywa" - wynika z sondażu CBOS.



Elżbieta Zakrzewska złożyła w piątek rano ślubowanie poselskie. Objęła mandat po Jerzym Szmajdzińskim (SLD), tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej koło Smoleńska. Przed warszawskim sądem okręgowym zeznaje wdowa po zamordowanym w czerwcu 1998 r. Marku Papale. W procesie mężczyzn oskarżonych o współudział w zabójstwie generała, Małgorzata Papała ma status oskarżyciela posiłkowego. Władysław Sidorowicz w najnowszym wpisie na swoim blogu w Onet.pl komentuje sprawę Ryszarda Kapuścińskiego. Jak ocenia senator PO, "sprawa roli (Kapuścińskiego-red.) w Angoli ujawniona w cytowanych fragmentach biograficznej powieści Artura Domosławskiego stawia autora »Cesarza« w możliwie najgorszym świetle".

"Dziennik Gazeta Prawna": Służby specjalne w utajonym miejscu spaliły ponad tonę kokainy o rekordowej czarnorynkowej wartości 500 milionów złotychch.

- Nie wierzę generałowi, ale nie wierzę też w te papiery. Nie wiem co o tym sądzić - mówił w "Faktach po Faktach" Lech Wałęsa o tzw. notatce Anoszkina. Zdaniem byłego prezydenta Wojciech Jaruzelski nie wierzył, że "jest szansa urwać się sowietom". - Natomiast ja odwrotnie. Wiedziałem, że jest szansa, jest Ojciec Święty, jest obudzony naród. Ja zaryzykowałem, a oni nie. I tylko tym się różnimy - dodał. Wygra Jarosław Kaczyński lub Bronisław Komorowski. Polska solidarna albo Polska liberalna - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna".

35 tysięcy mieszkańców Małopolski i Śląska wciąż nie ma prądu, część musi sobie też radzić bez ogrzewania i ciepłej wody. - Masakra. Nie pamiętam takich awarii – mówi mieszkanka regionu. Poszkodowane samorządy dostaną wsparcie z budżetu, Donald Tusk wypłacił 110 tys. zł na nagrody dla urzędników, BBN trzy razy tyle. Kancelaria Prezydenta nie chce ujawnić kwot - pisze "Rzeczpospolita". Brak miejsc oraz odpowiedniego oddziału spowodował, że 31-letnia kobieta ze stwierdzonym wirusowym zapaleniem płuc oraz - jak się później okazało - wirusem A/H1N1 kilkukrotnie krążyła między dwoma rzeszowskimi szpitalami. Obie placówki oddalone są od siebie o kilka metrów.



Twórcy skończyli prace nad projektem zupełnie nowej ustawy medialnej, która w przyszłym tygodniu trafi do Sejmu - informuje "Gazeta Wyborcza". Pismo, w którym prezydent precyzuje zarzuty wobec Radosława Sikroskiego, leży od wtorku na biurku premiera. Rzecznikowi rządu, który zapewnia, że w liście "nie ma żadnych rewelacji" trzeba wierzyć na słowo, bo treści pisma nikt nie ujawnia. Czy dowiemy się, co napisał prezydent? Być może. - Opinia publiczna powinna poznać treść tego listu - mówi wiceszef PO Sławomir Nowak. "Znalezione nie kradzione" - mógł pomyśleć właściciel sklepu kosmetyczno-chemicznego na widok zostawionego przez klienta wypchanego portfela, w którym było 13 tysięcy złotych. Z tego przekonania mężczyznę wyprowadzili policjanci, którzy przedstawili mu zarzut przywłaszczenia pieniędzy.

Rewolucja w e-administracji? Nie tak szybko


"Gazeta Wyborcza": Jutro miała rozpocząć się obiecana przez rząd rewolucja w e-administracji. Nic z tego. Jak na ironię - projekt ugrzązł w trybach machiny urzędniczej.

Nowi ministrowie nie przyniosą zmian w resortach


Zdaniem dr Tomasza Słupika z Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska to "sprawni menedżerowie bez większej siły politycznej". W jego ocenie rząd Tuska będzie po tej zmianie wyraźnie zmierzał w stronę rządu technokratycznego.

Rządowe decyzje zatwierdzane przez parlament?


PiS chce większych kompetencji dla parlamentu i już na przyszły tydzień zapowiada złożenie w Sejmie stosownego projektu. Według zapowiedzi nowa ustawa, związana z wejściem w życie Traktatu z Lizbony, będzie gwarantować silniejszą pozycję negocjacyjną polskiego rządu na forum UE.

"Tak utrwala się obraz »dziadka w Wehrmachcie«"


Jako "grę historią", szkodliwą dla interesów Polski i obrazu Śląska, ocenił prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego poparcie Związku Ludności Narodowości Śląskiej (ZLNŚ) dla rosyjskich oskarżeń o fałszowanie przez Polskę historii.

Gra już trzy doby. Pianista idzie na rekord


Już trzecią dobę w jednym z gdańskich centrów handlowych nieprzerwanie rozbrzmiewa dźwięk fortepianu. Na instrumencie gra Romuald Koperski - znany muzyk i podróżnik, który postanowił pobić rekord Guinnessa w kategorii "Najdłuższy koncert fortepianowy na świecie".

Ustawa nie ogłoszona, wybiorą prezesa IPN "po staremu"?


Jest prawna możliwość dokończenia konkursu na prezesa IPN, rozpisanego w kwietniu przez Kolegium IPN, bo wciąż nie ogłoszono nowelizacji ustawy, która tego nie przewiduje - uważa szefowa Kolegium Barbara Fedyszak-Radziejowska.

2 lata w "zawiasach" i 10 tys. grzywny dla posła ze skrętem


Poseł Cezary Atamańczuk skazany na 2 lata więzienia, ale z zawieszeniem na 4 lata. Prokuratura oskarżała startującego z list PO parlamentarzystę o posiadanie narkotyków, prowadzenie samochodu pod ich wpływem oraz złożenie policjantowi korupcyjnej propozycji. Wyrok jest ostrzejszy, niż chcieli śledczy.

Zmarła aktorka Halina Gryglaszewska


19 czerwca, w wieku 93 lat, zmarła w Krakowie aktorka Halina Gryglaszewska - poinformował serwis Filmpolski.pl

Wałęsa odwołał wizytę, ma problemy zdrowotne


Z powodu bólu kręgosłupa Lech Wałęsa odwołał wizytę w Peru, której rozpoczęcie zaplanowane było na sobotę - poinformował prezes Instytutu Lecha Wałęsy w Warszawie Piotr Gulczyński.

Olechowski chciałby debatować w TVP


Sztab wyborczy kandydata na prezydenta Andrzeja Olechowskiego zwrócił się w piśmie do prezesa TVP o umożliwienie Olechowskiemu wzięcia udziału w niedzielnej debacie organizowanej przez telewizję publiczną. TVP odpowiada, że formuła debaty była jasno określona.

Kempa: Nie znam Rysia, Mira, Zbycha ani Grzesia


Nie znam Rysia, Mira, Zbycha ani Grzesia - osobiście ani towarzysko. Nie ustalałam na cmentarzu czy stacji benzynowej, jak ma wyglądać ustawa hazardowa - mówiła przed komisją hazardową posłanka PiS Beata Kempa. Deklarując, że nie miała żadnego wpływu na kształt przepisów, od legły u podstaw afery hazardowej.

Kaczyński: o tym zaczyna pisać nawet zachodnia prasa


- Oczekuje, aby komisja zajęła się aferą, a nie rządem pani Suchockiej. To jest coś zupełnie niebywałego - tak komentuje prace tzw. komisji hazardowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezydent odznaczył pośmiertnie Stanisława Marusarza


Za wybitne zasługi dla niepodległości Polski oraz osiągnięcia sportowe prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski wybitnego polskiego skoczka Stanisława Marusarza.

Kaczyński chce debaty z Komorowskim ws. służby zdrowia


- Bardzo bym chciał na zakończenie kampanii w debacie o służbie zdrowia porozmawiać z kandydatem na prezydenta Bronisławem Komorowskim, a nie z Ewą Kopacz - powiedział kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Tarnobrzegu

Pożegnalny list prymasa Muszyńskiego


Według moich najlepszych sił i możliwości starałem się służyć temu Kościołowi, tak jak umiałem, a za niedoskonałości i słabości przepraszam i proszę o przebaczenie - napisał prymas Polski abp Henryk Muszyński w liście do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej.